Pre viac informácií neváhajte a  kontaktujte nás a my prídeme a od prezentujeme vám najnovšie novinky na trhu a navrhneme Vám to najlepšie technické riešenie.

3. dôvody, prečo si vybrať IP kamery

Dnes Vám dávame do pozornosti dôvody, prečo by ste mali naozaj zvážiť, či si vyberiete moderné digitálne IP kamery, alebo síce možno lacnejší, ale už takmer zastaralý, analógový kamerový systém založený na technológii z 50-tych rokov minulého storočia.

Možno sa pýtate: „Analógové kamery sú lacnejšie, tak prečo by sme mali platiť viac za IP kamery?“

1. Rozlíšenie

Najdôležitejším argumentom v prospech IP kamerového systému je možnosť nahrávať video vo vysokom HD alebo FullHD rozlíšení. Vysoké rozlíšenie záznamu v mnohých situáciách napomáha vyriešiť problém alebo priamo odhaliť a zaručene identifikovať páchateľa. IP kamery štandardne nahrávajú vo svojom maximálnom rozlíšení - 720p (1,3 MPix), 1080p (3 MPix) alebo vyššom a dokážu samozrejme nahrávať aj v rozlíšení CIF alebo D1. Pri analógových kamerách, žiaľ, takúto možnosť voľby nemáte.

Pre ilustráciu - 720p (1280x960 px) je ekvivalent 16x CIF a 1080p (1920x1080 px ) je ekvivalent až 64x rozlíšenie CIF! Analógový záznam sa s IP záznamom naozaj nemôže ani len porovnávať.

Porovnanie rozlenia CCTV a IP kamier

2. Technológia

IP protokol je vo svete v súčasnosti najrozšírenejší sieťový protokol pre prenášanie informácií v digitálnom formáte - v našom prípade videa z Vášho kamerového systému. IP je živý a neustále sa vyvíjajúci protokol. V súčasnosti používa takmer celý svet verziu 4 (IPv4), na svete je už však verzia 6 (IPv6), ktorá bude postupne prevládať.

Oproti tomu stojí analógová techonológia PAL, ktorá bola vynájdená v 50-tych a patentovaná v 60-tych rokoch minulého storočia ako štandard pre prenos analógového videa (napríklad aj bežnej televízie). PAL sa používa aj v CCTV analógových kamerových systémoch, ako však vidíte na mape, nie je to jediný štandard. Krajiny ako Holandsko, Švajčiarsko, Švédsko, Fínsko a ďalšie ho už napríklad vôbec nepoužívajú.

Analgov tandardy PAL NTSC SECAM

3. Topológia

Vyššie obstarávacie náklady IP kamier môže často vykompenzovať cena montáže a inštalácie. Dôvodom pre toto tvrdenie je topológia kamerového systému.

Pri IP kamerách sa používa zbernicová topológia a štrukturovaná kabeláž CAT5 (8-žilový ethernet kábel) s možnosťou Power over ethernet, kedy je jeden kábel použitý pre prenos dát aj pre napájanie kamery. Ku každej kamere teda vedie iba jeden kábel. Na spájanie kamier na jednom poschodí je možné použiť switch, a potom viesť už iba jeden kábel medzi poschodiami. Veľkou výhodou tejto topológie a technológie je jej rozšíriteľnosť - jednoducho do switchu pripojíte ďalšiu kameru a hotovo. Tiež je tu možnosť bezdrôtových spojení, ktoré je možné realizovať podstatne jednoduchšie ako pri analógových kamerách.

Topolgia zapojenia IP kamier


Naopak pri analógových CCTV kamerách, ako už napovedá ich názov - uzavretý televízny okruh (pozn.: Prekad z angl. Closed Circuit Television), nie je takéto rozšírenie možné. DVR majú pevný a obmedzený počet vstupov (4, 8, 16, 32) a pridanie ďalšej kamery takmer vždy znamená nákup nového zariadenia. Hviezdicová topológia („chobotnica“) analógových kamier je tiež v nevýhode. Každá kamera potrebuje dva káble - jeden pre video, jeden pre napájanie. Každý video kábel musí byť nutne pripojený do DVR, čo kladie omnoho vačšie nároky na rozsah kabeláže a práce s ňou spojené. (pozn.: Áno, existujú káblové konvertory, tzv. „baluny“, avšak tie prinášajú viac problémov ako benefitov. O tom však inokedy…)

Topolgia zapojenia CCTV kamier