Ako zvoliť správne rozlíšenie

Rozhodovanie o tom, aké rozlíšenie kamery je pre vašu aplikáciu najvhodnejšie, nie je komplikované, ale môže byť mätúce, ak nemáte skúsenosti s osvedčenými postupmi. Tu sú tri rýchle kroky, aby ste sa uistili, že váš monitorovací systém zaznamená potrebné detaily v scéne, bez použitia drahých kamier s vysokým rozlíšením, ktoré váš zákazník nemusí nevyhnutne potrebovať.

Detekcia, pozorovanie, rozpoznanie, identifikácia

Akú úroveň rozlíšenia vyžaduje bezpečnostná aplikácia? Detekciu osoby? Overenie činnosti? Rozpoznanie ID cudzinca?

Úroveň detekcie umožňuje spoľahlivé a ľahké určenie, či je prítomná osoba alebo vozidlo. Vyžaduje 10 pixelov na 3 metre
Úroveň pozorovania poskytuje charakteristické údaje o jednotlivcovi, ako napríklad výrazný odev, pričom umožňuje zobrazenie scény obklopujúcej incident. Vyžaduje sa 20 pixelov na 3 metre.

Úroveň rozpoznania určuje s vysokou mierou istoty, či je zobrazený jednotlivec ako niekto, kto bol predtým videný. Vyžaduje 40 pixelov na 3 metre.

Úroveň identifikácie umožňuje jednoznačnú identifikáciu jednotlivca. Vyžaduje to 80 pixelov na 3 metre.

Výpočet hustoty pixelov

Teraz, keď viete, koľko pixelov potrebujete, je čas vypočítať hustotu pixelov. Jednoducho vydeľte horizontálne pixely rozlíšenia kamery zorným poľom v metroch snímanej scény. Napríklad, 4-megapixelová kamera s 2 688 horizontálnymi pixelmi, ktorá sa používa pokrytie 50 mterovej steny, by hustota pixlov bola približne 53.

Výber kamery

Pamätajte na to, že jasnosť obrazu ovplyvňujú aj ďalšie faktory – napríklad šošovka, osvetlenie, kompresia obrazu a umiestnenie kamery. Mali by sa zohľadniť aj environmentálne a poveternostné podmienky. Nezabudnite to vziať do úvahy. Kalkulačka FOV spoločnosti Dahua uľahčuje zahrnutie inštalačného uhla a ohniskovej vzdialenosti do výpočtu.

Pred spustením inštalácie kamery s vyšším rozlíšením zvážte rozsah celého sledovacieho systému. Možno budete potrebovať iba kameru s vysokým rozlíšením, aby ste mohli presne identifikovať tváre ľudí, a na sledovanie aktivity môžete použiť kamery s nižším rozlíšením.

Pomocou týchto výpočtov a špecifikácií budete mať istotu, že vaša bezpečnostná kamera pokryje oblasť, ktorú musíte monitorovať, na úrovni podrobností požadovaných pre dané miesto. Týmto spôsobom môžete splniť požiadavky zákazníka a zároveň zabezpečiť, že zariadenie neprepláca.

4 K vs. 8 MPx

Pri diskusii o kamerách s vysokým rozlíšením sú technické rozdiely medzi 4K a 8MP sú také malé, že pokiaľ ide o bezpečnostné inštalácie, sú tieto dve kamery skutočne vzájomne zameniteľné. Termín „4K“ vznikol v televízii a označuje rozlíšenie 3840 x 2160 pri tridsiatich alebo šesťdesiatich snímkach za sekundu. Skutočný celkový počet pixelov 4K senzora by bol obvykle okolo 8,3 MP. Technicky by 8MP kamera mohla znamenať akékoľvek pole pixelov, ktoré sa rovná približne osem miliónom pixelov. Nemuselo by to nevyhnutne byť 3840 x 2160, ale mnohokrát to tak je. Veľa výrobcov nazýva svoje 8MP kamery „4K“ jednoducho preto, že buď celkový počet pixelov je osem miliónov, alebo počet senzorov je 3840 x 2160.